Zboží a služby

Těsnění z expandovaného PTFE (Tefcan®)

Tefcan® je silný a pružný materiál odolný vůči prakticky všem chemikáliím / korozivním médiím a extrémním teplotám i tlakům. Působí v celém rozsahu pH, je odolný vůči tepelnému cyklování, nekontaminující, a proto jej lze použít prakticky v jakémkoli průmyslovém odvětví a utěsňovat nejjednodušší až nejobtížnější aplikace. Těsnění z něj se snadno instalují, spoří náklady a čas na údržbu, vyznačují se dlouhou a efektivní životností.

Provozní charakteristiky

Teplota: -240 °C až + 310 °C
Vnitřní tlak: od úplného vakua po 207 bar (3000 psi)
Hodnota pH média: 0 až 14 (kromě roztavených alkalických kovů a elementárního fluoru)
(Hodnoty jsou pouze orientační. Výkon produktu závisí také na materiálu a provozních podmínkách celého zařízení.)

Provedení Tefcan®

Univerzální samolepící těsnící šňůra

Univerzální samolepící těsnící šňůra je expandovaný PTFE ve formě šňůry se samolepícím proužkem pro jednoduchou montáž. Jedná se o vynikající a nákladově efektivní alternativu ke standardnímu těsnění. Ideálně se hodí ke složitým a velkým těsněním, a také pro opětovné utěsnění poškozených, opotřebovaných nebo zdeformovaných ploch přírub.

tefcan sealant

Volba rozměru šňůry

Jelikož je šňůra stlačitelná, dokáže vytvořit široké a tenké těsnění, není volba rozměru zásadní pro těsnící schopnosti. Přesto Vám tato doporučení pomohou využít maximální potenciál tohoto univerzálního produktu:

  1. Vyberte rozměr šňůry, jejíž nominální šířka-průřez „d“ tvoří přibližně 1/3 kontaktní plochy těsnění „W“ (obr.1). Kontaktní plocha těsnění je vzdálenost od vnitřního průměru příruby k vnitřní části otvoru pro stahovací šroub příruby. Šňůru umístěte asi 2 mm od tohoto otvoru.
  2. Pro drsné povrchy vyberte rozměr, jehož nominální šířka-průřez „d“ tvoří přibližně 1/2 kontaktní plochy těsnění „W“. Prohlubeň na povrchu příruby můžete šňůrou Tefcan® překrýt, nebo ji přeložte dalším kouskem šňůry a tím těsnění v místě hluboké prohlubně zdvojte.
  3. U přírub s úzkou kontaktní plochou těsnění (7 mm a méně) lze využít šňůru v její plné šířce.

Montážní postup

  1. Oba povrchy protikusů příruby očistěte od starého těsnícího materiálu, mastný povrch odmastěte vhodným prostředkem
  2. Sejměte část ochranné pásky z lepkavého proužku těsnění a nalepte těsnící šňůru podle profilu příruby. Postupně dále stahujte ochrannou pásku a nalepujte těsnění na přírubu. Výjimečně se v cívce mohou objevit spoje překryté lepící páskou. Takové místo vyřežte, přeložte konce přibližně v délce 12 mm a pokračujte v pokládce těsnění.
  3. Přehněte nebo překřižte konce šňůry, abyste dokončili hermetizaci (obr.2). U křehkých přírub s nízkým tlakem na spoj použijte úhlový řez 1-2 krát širší než je šňůra (obr.3).
  4. Části příruby spojte a rovnoměrně dotáhněte šrouby vždy postupně na diagonálně opačné straně až je šňůra stlačena do tenkého a širokého tvaru (obr.4). Dotahujte na předepsané momentové hodnoty nebo do stlačení šňůry na doporučenou tloušťku uvedenou v tabulce. Ve většině případů nemůžete šňůru „přetáhnout“.
obr.4

Plochá těsnění

Plochá těsnění tvoří expandovaný PTFE ve formě předem připravených plochých těsnění nebo listů materiálu k vyřezání těsnění podle potřeb na místě aplikace. Dodávané rozměry listů jsou uvedeny v tabulce.

tefcan-list1

Plochá těsnící páska

Spojuje výhody samolepící šňůry a plochého těsnění. Zadní strana pásky je lepivá pro snadnou instalaci. Je k dispozici jako tenké ploché pásky o tloušťce 1, 1,5 a 3 mm a šířce 25, 50, 100 a 200 mm. Standardní délka cívky je 15,2 m. Pro pásku o tloušťce 3 mm je k dispozici délka cívky 4,6 m.

tefcan gasket tape